Przedszkole idealne, czyli jakie?

Wybór przedszkola nie jest łatwą sprawą. Wiedzą o tym najlepiej ci, którzy podjęli decyzję oddania dziecka do takiej właśnie placówki. Sytuację utrudnia pogarszający się problem zbyt małej liczby miejsc. Państwowe, a może prywatne? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Personel pedagogiczny

Pracownikiem przedszkola mogą być wyłącznie osoby wyróżniające się posiadaniem specjalnego przygotowania pedagogicznego. Posiadanie wyższego wykształcenia jest bowiem absolutną koniecznością. Dlatego zapisując malucha, można poprosić dyrektora o udzielenie informacji na temat. Najczęściej jest tak, że obiekty posiadające wysoce wyspecjalizowaną kadrę, wykorzystują ten fakt na etapie rekrutacji. Nic w tym dziwnego, taka kadra to nie tylko dobra reklama, ale również pewność dla rodziców, że wybrali dla swojego dziecka najlepszą placówkę. Jednak nie tylko przygotowanie edukacyjne jest ważną kwestią. Niemniej istotną jest posiadanie podejścia do dzieci. Nauczyciele, załapując świetny kontakt ze swoimi podopiecznymi, stwarzają mu przyjazną – do nauki i zabawy – atmosferę, dzięki czemu uczęszcza do niego chętnie.

niepubliczne przedszkole

Oferta zajęć dodatkowych

Każde przedszkole posiada w swojej ofercie wykaz zajęć, jakie obowiązują w placówce. Dotyczy to zarówno nieodpłatnych, jak i dodatkowo płatnych lekcji. Wato dokładnie zapoznać się z ich wykazem. Nie bez znaczenia pozostaje obecność psychologa, logopedy czy lektora języka obcego. Jeśli są zatrudnieni na stałe, oferują swoją pomoc dla wszystkich dzieci. Nieraz zdarza się tak, że nauczyciele przebywają w przedszkolu okazjonalnie. Wówczas za tego typu zajęcia należy ponosić dodatkową opłatę.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kluczową kwestią dla wielu rodziców powinno być bezpieczeństwo dziecka. A takową zapewni choćby sposób opuszczania placówki. Do odbioru mogą być upoważnieni wyłącznie prawni opiekunowie lub pełnoletnie osoby, na mocy zgody udzielonej przez rodziców. W nieprzewidzianych okolicznościach, malucha mogą odebrać tylko te osoby, które posiadają stosowne pełnomocnictwo, w którym zawarte będą takie informacje, jak imię, nazwisko czy numer dowodu osobistego. Niedopuszczalne są również sytuacje, w których dziecko samodzielnie opuściłoby mury przedszkola. Musi być zatem odpowiednio zamknięte. Na bezpieczeństwo wpływa również wyposażenie sal. Wszystkie sprzęty, wyposażenie – w tym również zabawki, muszą być dostosowane do potrzeb maluchów. Bacznym okiem należy również spojrzeć na przedszkolny plac zabaw, który powinien być ogrodzony, czysty, a wyposażenie, jakie się na nim znajduje, posiadające stosowne certyfikaty.

niepubliczne przedszkole

Jadłospis – nie tylko na papierze

Przedszkola zobowiązane są do przedstawiania menu. Jednak powinni to robić uwzględniając potrzeby dzieci. W sytuacji, gdy malec cierpi na alergię pokarmową, musi być odżywiany w inny sposób. Z jego diety konieczne jest wyeliminowanie składnika alergizującego. Dlatego tak ważne są ankiety adaptacyjne, jakie wypełniają rodzice, opisujące specyficzne uwarunkowania latorośli. Jednak nie tylko diety powinny być wyznacznikiem konstruowania specjalnego menu. Także wierzenia rodziców nie powinny być lekceważone przez personel przedszkola, np. zakaz spożywania wieprzowiny.